Powrót szezlongów na salony

 

Szezlong to wyrafinowany i praktyczny mebel, który dawniej zachwycał swoją unikalnością i wygodą, a teraz na nowo powraca i skrada serca domowników, którzy chętnie spędzają na nim wolne chwile. Stał się więc konkurencją dla kanap i foteli, które mimo różnorakich kształtów, wymiarów, stylów i kolorystyki nie stanowią już unikatowego mebla, zachwycającego gości swoją niebanalnością.


Prawie zapomniany

Szezlongi swego czasu pojawiały się tylko w gustownie urządzonych gabinetach lub wyrafinowanych wnętrzach domów wyższej klasy. Mebel ten odzyskał swoje drugie życie i coraz częściej stanowi obowiązkowe wyposażenie naszych pokojów dziennych. Pierwowzory pojawiły się już w XVIII wieku i stanowiły synonim elegancji i klasy. Do teraz pewnie kojarzy się je z filmami, w których milionerzy leżeli na szezlongu i palili cygaro. Po wielu, wielu latach ludzkość przypomniała sobie o tym naprawdę praktycznym i niezawodnym meblu, który teraz nierzadko spotykany jest w salonach i sypialniach. Szezlong tłumaczony z oryginalnej nazwy oznacza „długie krzesło” (fr. chaise longue), nie da się ukryć, że faktycznie stanowi coś pomiędzy kanapą a fotelem.

Chesterfield chaise longue

 

Niezliczone zalety
Jeden mebel łączy w sobie najważniejsze zalety, które do tej pory przypisywaliśmy fotelom i kanapom. Przede wszystkim szezlong jest niezwykle wygodny, co zapewnia komfort podczas relaksu w pozycji półleżącej. Poprawia to jakość popołudniowej drzemki, czy chwili zaczytania w ulubionej książce. Mebel ten nie tylko zapewnia udogodnioną pozycję siedzącą z możliwością podparcia łokcia, ale również usprawnia krążenie z racji intuicyjnego miejsca na wyprostowanie zmęczonych nóg. Dodatkowo stanowi gustowny element każdego wnętrza, bez względu na styl, w jakim urządziliśmy nasze mieszkanie. Wpisuje się idealnie w pomieszczenie utrzymywane w stylu brytyjskim, ale równie dobrze wygląda we wnętrzu eklektycznym, czy domu aranżowanym klasycznie. Projektanci wnętrz nie ukrywają, że nowoczesne mieszkania również potrzebują takich elementów. Zasada jest tam prosta, „mniej znaczy więcej”, w co idealnie wpasowuje się szezlong. Jeden wyrazisty i dopracowany detal zdecydowanie poprawi wartość estetyczną bardziej niż mnóstwo nieprzydatnych i drobnych elementów ozdobnych.

Italian Chesterfield chaise longues
Skórzane piękno

Cała klasa tego mebla znajduje się z pewnością w jego wykonaniu, a dokładnie szczegółach i materiale. Naturalna skóra to czołowy materiał w dziedzinie meblarstwa. Od zawsze stanowi pewnego rodzaju klasę wyższą nad innymi surowcami. Należy jednak przed zakupem zorientować się, czy do wykonania naszego mebla został użyty materiał wysokiej jakości, który dopiero wtedy będzie gwarantował piękny wygląd i trwałość. Nie wolno zapominać również o detalach, które są istotne w szezlongach i dopełniają całość. Pikowania, czy ćwieki stanowią prawdziwą ozdobę, a w połączeniu z drewnianymi elementami tworzą arcydzieło sztuki, które może ozdabiać nasze cztery ściany.