Klasyka Chesterfieldów

 

Eleganckie, bardzo klasyczne i przede wszystkim ponadczasowe – to opis Chesterfieldów w pigułce. Od XVIII wieku zachwycają swoim wyglądem. Pikowania, ćwieki i ciemne skóry to kwintesencja tego mebla. Nie bez powodu meble te cieszą się niemałą popularnością, są one w końcu niezwykle stylowe i piękne, przez co zajmują ważne miejsce nie tylko na salonach, ale również w klubach, czy wnętrzach urządzonych w stylu loft.

Liczne interpretacje

Tak doskonałe  i wielbione dzieło angielskich rzemieślników przeżyło wieki, zachowując swoją formę i charakterystyczne elementy. Nie można jednak zaprzeczyć, że z biegiem czasu projekty Chesterfieldów zaczęły dopasowywać się do wymogów nowoczesności, a co za tym idzie zmieniły się na potrzeby XXI wieku. Nie oznacza to, co prawda kolosalnych zmian, takich jak porzucenie pikowania, czy zmiana materiału. Chodzi tu raczej o dość kosmetyczną modyfikację w postaci kolorów skóry, czy też jej faktury. Nie mniej jednak stary, dobry Chesterfield, to nadal ten sam piękny, niezwykle elegancki mebel panoszący się od wieków po salonach.

Ikona designu, czy antyk?

Co niektórzy mogą żyć w błędzie, że meble te pasują wyłącznie do ekskluzywnych gabinetów, biblioteczek, czy salonów milionerów. Otóż Chesterfieldy to nie tylko meble do bogato zdobionych drewnem pomieszczeń, które kojarzą nam się z filmów. Sofy, fotele, czy pufy to meble idealne prawie do wszystkiego. Dawniej w pałacach i na salonach, a teraz w pokoju dziennym i sypialni. Bez względu na to, czy mówimy o stylu brytyjskim, wnętrzach loftowych, czy tych z nutą vintage – Chesterfield wszędzie będzie wyglądał doskonale. Tym bardziej, że aranżacje tego typu kochają połączenia klasycznych kształtów z nowoczesnym designem.

Tę klasykę zna każdy

Gdy zapytamy przechodnia, o opisanie w kilku słowach mebli Chesterfield, to w rezultacie powinniśmy uzyskać krótką i zwięzłą odpowiedź, że są to meble rozpoznawane po wzorze w romby, z głębokimi pikowanymi guzikami i ćwiekami na przodzie podłokietników. Nie da się prościej ująć kwintesencji tego ponadczasowego mebla. Bez względu na to, czy jest on w bardziej nowoczesnej stylistyce, czy może typowo klasycznej – jest, był i będzie pikowanym meblem o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Może nie każdy od razu kojarzy nazwę, jednakże z pewnością widział go każdy.

Pikowania z charakterem

Pikowania to chyba najcharakterystyczniejsza cecha tych mebli. Głęboko i regularnie umiejscowione guziki pokrywające większość mebla (z wyjątkiem poduch siedziska) to element obowiązkowy w tych iście lordowskich meblach. Nic w tym dziwnego, w końcu pierwszy egzemplarz powstał na zamówienie samego lorda Chesterfield – Philipa Standhope’a, który uzyskał niezwykle męski mebel o prostej formie, jak na XVIII wiek oprawiony w chłodną w dotyku tapicerkę z wyprawianej skóry z charakterystycznymi pikowaniami. Cała gama Chesterfieldów oprócz bardzo klasycznego wyglądu zachowała coś jeszcze. Mowa tu o wygodzie i powściągliwej elegancji, która nadaje charakteru tym meblom, a co za tym idzie również pomieszczeniom, w jakich się znajduje.