Eleganckie, bardzo klasyczne i przede wszystkim ponadczasowe – to opis Chesterfieldów w pigułce. Od XVIII wieku zachwycają swoim wyglądem. Pikowania, ćwieki i ciemne skóry to kwintesencja tego mebla. Nie bez powodu meble te cieszą się niemałą popularnością, są one w końcu niezwykle stylowe i piękne, przez co zajmują ważne miejsce nie tylko na salonach, ale również w klubach, czy wnętrzach urządzonych w stylu loft.

Liczne interpretacje

Tak doskonałe  i wielbione dzieło angielskich rzemieślników przeżyło wieki, zachowując swoją formę i charakterystyczne elementy. Nie można jednak zaprzeczyć, że z biegiem czasu projekty Chesterfieldów zaczęły dopasowywać się do wymogów nowoczesności, a co za tym idzie zmieniły się na potrzeby XXI wieku. Nie oznacza to, co prawda kolosalnych zmian, takich jak porzucenie pikowania, czy zmiana materiału. Chodzi tu raczej o dość kosmetyczną modyfikację w postaci kolorów skóry, czy też jej faktury. Nie mniej jednak stary, dobry Chesterfield, to nadal ten sam piękny, niezwykle elegancki mebel panoszący się od wieków po salonach.

Ikona designu, czy antyk?

Co niektórzy mogą żyć w błędzie, że meble te pasują wyłącznie do ekskluzywnych gabinetów, biblioteczek, czy salonów milionerów. Otóż Chesterfieldy to nie tylko meble do bogato zdobionych drewnem pomieszczeń, które kojarzą nam się z filmów. Sofy, fotele, czy pufy to meble idealne prawie do wszystkiego. Dawniej w pałacach i na salonach, a teraz w pokoju dziennym i sypialni. Bez względu na to, czy mówimy o stylu brytyjskim, wnętrzach loftowych, czy tych z nutą vintage – Chesterfield wszędzie będzie wyglądał doskonale. Tym bardziej, że aranżacje tego typu kochają połączenia klasycznych kształtów z nowoczesnym designem.

Tę klasykę zna każdy

Gdy zapytamy przechodnia, o opisanie w kilku słowach mebli Chesterfield, to w rezultacie powinniśmy uzyskać krótką i zwięzłą odpowiedź, że są to meble rozpoznawane po wzorze w romby, z głębokimi pikowanymi guzikami i ćwiekami na przodzie podłokietników. Nie da się prościej ująć kwintesencji tego ponadczasowego mebla. Bez względu na to, czy jest on w bardziej nowoczesnej stylistyce, czy może typowo klasycznej – jest, był i będzie pikowanym meblem o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Może nie każdy od razu kojarzy nazwę, jednakże z pewnością widział go każdy.

Pikowania z charakterem

Pikowania to chyba najcharakterystyczniejsza cecha tych mebli. Głęboko i regularnie umiejscowione guziki pokrywające większość mebla (z wyjątkiem poduch siedziska) to element obowiązkowy w tych iście lordowskich meblach. Nic w tym dziwnego, w końcu pierwszy egzemplarz powstał na zamówienie samego lorda Chesterfield – Philipa Standhope’a, który uzyskał niezwykle męski mebel o prostej formie, jak na XVIII wiek oprawiony w chłodną w dotyku tapicerkę z wyprawianej skóry z charakterystycznymi pikowaniami. Cała gama Chesterfieldów oprócz bardzo klasycznego wyglądu zachowała coś jeszcze. Mowa tu o wygodzie i powściągliwej elegancji, która nadaje charakteru tym meblom, a co za tym idzie również pomieszczeniom, w jakich się znajduje.

Wyszukując w Internecie informacje o  skórach antycznych z pewnością napotkamy się na powiązanie ściśle tego wyrażenia z meblami Chesterfield. Nie jest to oczywiście spowodowane wiekiem tych mebli, a oczywiście wrażeniem optycznym, które odgrywa tu decydującą rolę. Jak bardzo zespoliły się te dwa wyrażenia i czy rzeczywiście antyczne skóry są nieodłącznym elementem mebli Chesterfield?

Skóra dwubarwna

Charakterystyczna dla kompletów Chesterfield jest właśnie wspomniana skóra dwubarwna, czyli tak zwana skóra antyczna lub wycierana. Synonimów jest wiele, aczkolwiek w ostateczności chodzi nam o skórę, w której zastosowane są dwa odcienie koloru. Efekt ten można uzyskać w dwojaki sposób, po pierwsze: poprzez odpowiednie pocieranie ciemniejszego pigmentu naniesionego na jaśniejszy kolor lub dzięki natryskowi, czyli rozjaśnienie ciemniejszej skóry jaśniejszą barwą. Daje to zamierzony efekt skóry antycznej, który wciąż cieszy się popularnością i szczególnie wpasowuje się w klasyczne i eleganckie aranżacje wnętrz.

Nadal zachwyca

Ten rodzaj obicia mebli Chesterfield na stałe wpisał się w styl i mimo upływu lat, wciąż gości na salonach i w gabinetach. Nie da się zaprzeczyć, że zastosowanie kontrastowej warstwy wierzchniej znacznie dodaje atrakcyjności i charakteru danemu meblowi. Wrażenie wiekowości to klasyka wśród obić mebli Chesterfield i niejako można ją zaliczyć na poczet klasycznych elementów, które nie są odmienne pikowaniu, czy ćwiekom. Co prawda coraz częściej aranżuje się wnętrza zaciągając inspiracji z nowoczesnych designów, a co za tym idzie dopasowujemy również obicia mebli do potrzeb XXI wieku. Przeradza to się więc w białe lub siwe barwy sof i foteli, zamiast typowych brązowych, czerwonych, czy czarnych kolorów. Nie oznacza to jednak, że stylizowane na antyczne skóry obicia zostały całkowicie wyparte przez nowoczesne wzornictwo i kolory.

Ponadczasowa klasa

Skóry antyczne to klasyka sama w sobie, więc mimo upływu lat i zmieniających się trendów, ma ona nadal swoich zwolenników, którzy lubują się w pięknie kontrastowej warstwy wierzchniej nadającej niesamowity efekt meblowi, a ostatecznie dopełniającej wygląd całej aranżacji pomieszczenia. Dzięki temu Klienci mogą pochwalić się klasą nie tylko z racji stylu, jaki wyrobiły sobie meble Chesterfield, ale również klasą dwubarwnej skóry antycznej, która nadal robi ogromne wrażenie na oglądających.

Praktyczne sofy z funkcją spania stają się nieodłącznym elementem życia, gdy w grę wchodzą niewielkie pomieszczenia. Jest to istotne, ponieważ daje możliwość stylowego urządzenia małych przestrzeni, a w przypadku niespodziewanych gości umożliwia zwiększenia ilości miejsc do spania. Elegancko i funkcjonalnie – oto wymagania XXI wieku, które Chesterfieldy sprostały bez najmniejszego problemu.

Niespodziewana wizyta

Większości z nas zdarzyło się chociaż raz przyjmować gości, którzy późną porą nie chcieli wybierać się już do domu, a może koleżanka córki chciała nocować i nie miała na czym spać? Scenariusze są różne, problem zazwyczaj ten sam: brak miejsca na umieszczenie dodatkowej kanapy lub łóżka. Coraz popularniejsze staje się budowanie niewielkich domów jednorodzinnych, w którym estetykę wyznacza minimalizm w metrażu i meblach. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy marzą o swoim własnym kącie, bez potrzeby zaciągania niebotycznych kredytów. Ważne jednak, aby miejsce to było odpowiednio zaaranżowane i całkowicie zaspakajało nasze potrzeby. Nie bierzemy więc pod uwagę dodatkowego pokoju gościnnego, w którym można położyć zmęczonych podróżnych, a ograniczamy się do podstawowych sypialni i ewentualnego pokoju dziennego. Warto jednak wiedzieć, że dzięki takim meblom jak Walham, czy Regent o zmroku salon może przeobrazić się w dodatkowy pokój gościnny.

Stylowo, a zarazem użytecznie

Sposobem na połączenie tych dwóch cech jest z pewnością zapoznanie się z ofertą mebli Chesterfield. Zarówno wyroby włoskie, jak i te angielskie przewidują w swojej ofercie meble, które za dnia mogą ozdabiać nasze pomieszczenia i służyć jako sofa, natomiast wieczorem przeobrażają się w łóżko. Przykładem takiej sofy będzie z pewnością model Burforf, czy Andover, które sprawdzą się jako meble użytku codziennego, a w potrzebie będą wygodnym miejsce do snu. Funkcja spania odgrywa w tym przypadku kluczową rolę, ponieważ daje furtkę osobom, które nie mają możliwości zrobienia sypialni gościnnej, a chcą być przygotowane na taką okoliczność, jak niespodziewana wizyta dalekiej rodziny.

Chesterfield wychodzi naprzeciw potrzebom

Nie istnieje z pewnością bardziej znana i ceniona grupa mebli, jaką stanowią Chesterfieldy. Może nie każdy kojarzy nazwę i od razu na hasło Chesterfield widzi przed oczami piękne, skórzane, pikowane meble, jednak na pewno po obejrzeniu chociażby jednej sofy, czy fotela wie, o jakich ponadczasowych meblach jest mowa. Mimo że są one dość klasyczne i w pewnym stopniu zachowały swój pierwowzór wyglądu – wypracowały swego rodzaju markę, to zdecydowanie można stwierdzić, że nie zatrzymały się w miejscu, a wpasowują się w wymagania XXI wieku. Aktualnie, oprócz bogatej oferty wzorów i kolorów w nowoczesnej odsłonie możemy zachwycać się dodatkowo wygodną funkcją spania. Zapewniają ją takie modele jak: Chesterfield, czy włoski Chester. Pokazuje to uniwersalność tych mebli i podążanie projektantów za potrzebami społeczeństwa, przy zachowaniu klasycznej formy.