Po angielsku, czyli gabinet z klasą

 

Wnętrze utrzymywane w stylu angielskim charakteryzuje się klasycznymi drewnianymi meblami, które sprawiają wrażenie topornych oraz przytłaczających. Ma to jednak w sobie pewien rodzaj klasy i elegancji, co sprawia, że Polacy łakną stylowych angielskich gabinetów w swoich domach i nie tylko. Na co warto zwrócić uwagę, a czego się wystrzegać, gdy projektujemy wnętrze naszego gabinetu?

Drewniane królestwo

Charakterystyczna dla stylu angielskiego jest oczywiście obfitość w drewno, które widoczne jest nie tylko w ciężkim i dużym biurku, ale również regałach, boazerii ściennej i obudowie grzejników. Dodatkowo pozostałe meble typu fotele, krzesła i sofy mają drewniane wykończenia wykonane obowiązkowo z ciemnego drewna. Styl angielski to również bogate zdobienia i masywny wygląd, który nadaje cały urok rodem z Brytanii, w którym lubują się adwokaci, którzy swoje kancelarie zapełniają drewnianym, stabilnym biurkiem z pikowanym, skórzanym biurkiem i masywnymi regałami zapełnionymi segregatorami i skoroszytami. Meble wykonane są przeważnie w kształcie prostopadłościanu, które zdobią przeróżne gzymsy i żłobienia. Mimo tego, że całość wydaje się przytłaczać, zapewniamy, że osoby przebywające w takim wnętrzu nie odczuwają takiego wrażenia, a raczej zdaje się być oszołomiona klasą i elegancją.

Istotne elementy dopełnienia

Oprócz stylowego fotela, biurka i regałów obowiązkowym elementem będzie z pewnością wygodna kanapa lub szezlong. Ściany mogą być pokryte boazerią lub pomalowane na pastelowe kolory, co jest charakterystyczne dla brytyjskiego wnętrza. Na podłogach za to ułożone powinny być frezowane panele lub drewniane listewki wykonane obowiązkowo z ciemnego dębu, by pasowały do równie ciemnych mebli. Istotne znaczenie ma też dobór oświetlenia. Powinniśmy zastanowić się nad zamontowaniem kinkietów podświetlających obrazy oraz lampką na biurko, która zapełni pustą przestrzeń, a zarazem będzie idealnym elementem dekoracyjnym, pod warunkiem, że będzie odpowiednio dobrana stylistycznie. Kluczowe znaczenie odgrywają też drobne przedmioty, nie przypadkowe, lecz takie, które wpasowują się w klimat. Mowa tu o porcelanowych figurkach i naczyniach, ciekawych pudełkach na klucze, czy abażurów na lampach stolikowych.

Z klasą, ale wygodnie

Urządzanie mieszkania, czy jednego pomieszczenia w konkretnym stylu nie zmusza nas do kupowania przedmiotów, które pasują do zamysłu, ale nie do końca są wygodne i praktyczne. Nie ma najmniejszego sensu umieszczanie w gabinecie mebli, które będą niefunkcjonalne i całkowicie nieużyteczne. Dlatego warto szukać wyposażenia, które nie tylko spełnia wymogi wizualne, ale również będzie komfortowy. Wprowadzenie wolnego rynku zrobiło rewolucję w kraju, dzięki czemu mamy teraz tak duży wybór i możliwość przeszukiwania ofert wielu firm, które konkurują z sobą cenowo i jakościowo. Warto więc rozejrzeć się dokładniej i dobrać meble, które nie będą tylko wpasowywały się w stylizację, ale dodatkowo wykonane będą starannie z najlepszej jakości materiałów.