Angielskie a włoskie Chesterfieldy

 

Meble Chesterfield to klasa sama w sobie. Znane wszystkim meble o bardzo charakterystycznym wyglądzie, niezwykle stylowe i wytworne. Od stuleci wytwarzane przez rzemieślników w Wielkiej Brytanii zyskały sławę i zalały swoją popularnością cały świat. Jednak kolebka narodzin Chesterfieldów okazuje się być na drugim miejscu pod względem wytwarzania tych mebli – czym zasłynęli Włosi i jak duża jest różnica?

Wielki mały początek

Meble Chesterfield to klasyka angielskiego stylu, a przede wszystkim obowiązkowy element wystroju każdego dobrze urządzonego gabinetu gentelmana, czy zacisznej biblioteczki. Samo powstanie pierwszej skórzanej kanapy z charakterystycznym głębokim pikowaniem, guzikami, dużymi poduchami, prostym zapleckiem, masywnym wyokrągleniem i nisko osadzoną podstawą datuje się na wiek XVIII i powiązuje się z osobą Philipa Dormera Stanhope. Znanego również, jako hrabia Chesterfieldu, który, jak to mówi historia, zamówił iście gentelmeński mebel, który miał umożliwiać komfort w pozycji z wyprostowanymi plecami. Możliwe, że to właśnie dzięki niemu powstała jedna z najpowszechniej znanych i ponadczasowych ikon designu, czyli obszerna skórzana sofa o prostej jak na te czasy budowie, której cały urok tworzy chłodna w dotyku tapicerka z wyprawianej skóry, pikowana w bardzo charakterystyczny sposób. Łączy w sobie wygodę, a zarazem jest elegancka i stylowa, co nie często zdarza się iść ze sobą w parze.

Kiedyś a dziś

Moda na Chesterfieldy opanowała więcej, niż tylko gabinet hrabiego Philipa, angielskie rękodzieła były pożądane przez arystokratów z całego świata. Obecnie lubują się w nich właściciele firm i miłośnicy skór, ponieważ to właśnie skórzane obicie charakteryzuje i nadaje wygląd tym meblom. Mimo tego, że początkowo Chesterfieldy były zazwyczaj 2-osobowymi sofami, tak obecnie gama tych mebli zawiera dużo więcej asortymentu o znacznie nowocześniejszych modelach.

 

Angielskie, czy włoskie ?

Warto się jednak zainteresować dwoma głównymi producentami mebli Chesterfield, a dokładniej ich pochodzeniem. Osoby mające jakiekolwiek pojęcie o nich, wiedzą, że wyróżnia się Chesterfieldy angielskie i włoskie. Otóż mimo tego, że to właśnie w Anglii powstały pierwsze meble, to właśnie włoski wyrób jest najbardziej ceniony na świecie. Jest to spowodowane różnicą w wyglądzie, ponieważ Brytyjczycy stawiają na klasykę i zachowanie pierwowzoru, dzięki czemu są w produkcji tych mebli najwyższej klasy specjalistami. Jednak to właśnie nasi zachodni sąsiedzi ze słonecznej Italii poszli bardziej w nowoczesność i tworzą designerskie sofy i fotele, które przez to są bardziej chodliwe wśród projektantów wnętrz. Różnica widoczna jest też w materiałach, jakie wykorzystywane są do produkcji tych mebli. Włoskie dzieło zdecydowanie bardziej zachwyca i wpasowuje się do wnętrz. Natomiast klasyczny angielski styl musi być szczególnie odpowiednio dobrany aby nie zepsuć efektu końcowego i nie odstawać od aranżacji.